Lämpökuvantaminen diabeettisten jalkahaavojen (DFU) ennaltaehkäisyssä

Diabeettiset jalkahaavat (DFU) ovat yksi diabeteksen vakavimmista komplikaatioista, jotka voivat johtaa infektioihin, amputaatioihin ja kohonneeseen kuolleisuuteen. Ongelman varhainen havaitseminen on ratkaisevaa, mutta perinteiset menetelmät eivät usein tunnista hienovaraisia muutoksia ennen haavan muodostumista.

Tuore katsaus 49 tutkimuksesta (1991–2024) nostaa esiin lämpökuvantamisen merkityksen diabeettisen jalan hoidossa. Tämä kajoamaton tekniikka mittaa ihon pintalämpötilaa sekä sen muutoksia, ja paljastaa jo ensimmäisiä tulehdus- ja verenkiertohäiriöiden merkkejä, jotka ovat keskeisiä haavariskin indikaattoreita.

Lämpökuvantamisen hyödyt:

  • Varhainen havaitseminen: Tunnistaa haavoja ennakoivat lämpötilaerot riskialueilla ennen näkyvien haavojen syntyä.
  • Ei-invasiivinen ja nopea: Kosketukseton, kivuton ja soveltuu sekä klinikoille että kotihoitoon.

Yhteenveto: Lämpökuvantaminen tarjoaa lupaavan keinon ehkäistä diabeettisen jalan komplikaatioita, vähentää amputaatioita ja parantaa potilaiden elämänlaatua.

Tutkimuksessa esiin nostetut haasteet

Standardoitujen kuvausprotokollien puute ja laitteiden laadun vaihtelu.

Thermidas IRT-384 Tablet on CE-hyväksytty, luokan IIa lääkinnällinen laite, jonka lämpöresoluutio täyttää ja jopa ylittää tutkimuksissa suositellut arvot.

Riippumattoman, kliinisen arvioinnin perusteella menetelmä soveltuu käytettäväksi muun muassa diabeettisen jalkahaavaumapotilaiden kanssa käytettäväksi. Thermidas on kehittänyt yksiselitteisen kuvantamisprotokollan näitä tapauksia varten.

Tarve AI-pohjaisille työkaluille
Kehitteillä oleva Thermidas Automated Assistant hyödyntää koneoppimista ja auttaa tunnistamaan lämpötilaerot entistä nopeammin. Potilaskäytössä testattu Automated Assistant opastaa käyttäjää lämpökuvausprotokollan läpi, jotta tarvittavat kuvat saadaan otettua oikeasta kulmasta.

Järjestelmä tunnistaa automaattisesti potilaan jalat sekä plantaari- että dorsaalikuvista ja laskee jaloista lämpötilojen puolierot, merkiten poikkeamat kuvaan helppoa analysointia varten.

Mrowiec, A. et al. Use of thermal imaging in the detection of the diabetic foot- review. Rev Endocr Metab Disord (2025). https://doi.org/10.1007/s11154-025-09999-w

Kuinka voimme auttaa?